تاریخچه قهوه

تاریخچه قهوه در جهان

تاریخچه قهوه

هیچ کس نمی داند دقیقا چطور یا چه زمانی قهوه کشف شد ، هر چند افسانه ها و داستان های بسیار زیادی در مورد منشاء آن وجود دارد .

افسانه ای که طی زمان ها نقل قول شده این است که قهوه برای اولین بار در فلات اتیوپی (و برخی کشور یمن ) توسط گله ای بز شناسایی شد و  چوپان گله این گیاه محبوب را کشف کرد .

داستان زمانی اتفاق می افتد که او متوجه شد که پس از خوردن از این درخت خاص  بزها بسیار پر انرژی شدند تا جایی که آنها نمی توانستند شب بخوابند .

همانطور که این سخنان به اطراف و کشورهای دیگر می رسید ،  قهوه به شبه جزیره عربستان وارد شد این سفر باعث شد که قهوه در سراسر جهان راه پیدا کند .

شبه جزیره عربستان

این دانه اولین بار در قرن ۱۴ در جهان عرب مورد توجه قرار گرفت ، این نوشیدنی به سرعت در جهان عرب شهرت یافت و شهرت آن هم بیشتر به این دلیل بود که دین اسلام ابتدا در جهان عرب گسترش یافت و نوشیدنی‌های الکلی را حرام بشمار می‌آورد، به همین دلیل قهوه به عنوان جایگزینی برای نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌شد. در واقع اعراب بودند که در تمام مناطق عرب نشین و خاور نزدیک استفاده از قهوه را رواج دادند.

 در قرن ۱۶ قهوه در ایران ، مصر ، سوریه و ترکیه شناخته شد .

ابوعلی سینا حکیم بزرگ در کتاب خود شرحی از فواید قهوه آورده است که البته در ایران آن زمان نام بونو بر آن نهاده بودند و او هم از این نام استفاده کرده است ، واژه ای که هنوز در اتیوپی به کار می رود.

با شناختن قهوه توسط هزاران زائر از شهر مقدس مکه ، این نوشیدنی شروع به گسترش در سراسر جهان کرد .

این مطلب ادامه دارد …

به اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *